Mistrovství kníračů Rakouska 2008

FOUSATÍ ODVÁŽLIVCI ZA ČESKORAKOUSKÝMI HRANICEMI :-)

Píp, píp udělal koncem července můj skype: Malina píše:“ ahoj,v Rakousku mají první víkend v srpnu mistrovství kníračů, jedem?“ Dívám se,zda mne zrak nešálí,myšlenky sebou hodí sem a tam,já psa na závodění momentálně nemám, tudíž odepisuji : „jasně :-))“ . Malina: „musím rychle nahlásit lidi,nemají moc psů v IPO1, tak kdo jede?“ odpovídám“OK, Napíšem tam Hiltona s Radkem do IPO1 a Gabku s Uragánem do IPO3.“ (Samozřejmě ani jeden o tom neví), organizace,joo,tak ta by mi šla....Malina nahlásila, a užž to jelo :-))!!

Za čechy se tedy přihlásila v kategorii IPO 3 již ostřílený závodník Jana Malinská s Highlander Pip Strážce klidu a Gabriela Petrů s Uragánem v. Elberfeld a Radoslav Parolek s Hiltonem Stanios v IPO1. U Gábiny a Radka byl záměr účastnit se na této akci ten,aby se zejména psovodi zdokonalili a jejich psi zvykli na závodění v celé své podobě,poněvadž již vůbec samotná cesta, přespávání v autě, cizím prostředí a psi,atmosféra a prostě vše okolo závodu,který psovod se svým psem nemá jak se říká „doma“, není vůbec snadné pro oba z dvojice zvládnout a přizpůsobit se a podat výkon, a to také ve všech třech disciplínách,které IPO a dnešní sportovní kynologie vyžaduje.

V sobotu,2.srpna 2008,jsme se tedy setkali přímo na místě konání, v rakouském městečku Baumgartenu.Cestu nám sice znepříjemňovaly již od čech velmi časté bouřky a velké průtrže mračen,které také udělaly své na místním cvičišti v době tréninku,kdy pravá strana maket a polovina cvičiště byla rybníkem a taky druhý den se voda držela na rakouských loukách,kde se kladly stopy. I přesto jsme si pěkně potrénovaly, Jana s Gabkou měly výhodu,že i zakousali,tudíž psi měli kompletní přípravu na závod. Večer byl příjemný,při českém Intersparovém demižonku vína a spaníčko, jak kdo chtěl,Gabka volila stan a noc i se svým psem, Radek jen zaměnil stan za auto a jeho sklopená sedadla a já s Malinama pěkně ve vypůjčeném karavanu od místního kynologa.

Něděle tedy dle harmonogramu začala již v 7h ráno kladením stop IPO1,kde již jsem výše zmínila,v 90% prvního úseku šel psovod po kotníky ve vodě,takže všichni čekali,jak mladí psi budou reagovat.Hilton bojoval co se dalo,kupodivu tento úsek šel s vysokým soustředěním,kde se jistě i vysílil,a odrazilo se to na lomech,ale měl i oba předměty a rozhodčí stopu posoudil na 75bodů.Asi hodinu po něm byla stopa připravená pro Janu a Lea.Teplota již stoupala na slunci k 28stupňům, a přesto po trase byly několikati metrové louže,které Leo pěkně vyřešil,označil všechny tři předměty a rozhodčí posoudil na 84 bodů. Gábina s Falkem(Uragánem) měla stopu těsně po 12h,ale také pěkný terén,bez vody, Falko nám sice stopu odešel celou, avšak cestou si zvedl občas hlavu a jak zjistil,že se na „něj nemůže“ jen brnknul o předmět, o druhého se jen přikrčil a třetí přešel celý,takže 65 bodů,ale bojovali oba a jde vidět,kde je třeba se soustředit u dalšího výcviku.
Všichni jsme si vykládali dojmy, obědvali,seděli mezi horlivými fanoušky, a čekali na 14h,kdy měl jít Radek na poslušnost.Avšak chybička se vloudila,nějak rakouští kolegové nám zapomněli připomenout,že udělali změnu v harmonogramu, a tak když byla první závodnice připravená,Radek doslova letěl od talíře pro psa,kterého nestihl ani vyvenčit,natož ho připravit na výkon,přidala se nervozita,nástup a pes šel nejdříve do odložení a toto udělalo své.Pes po odložení se napínal k místním vedle posazeným keřům,jak by si rád „ulevil“, a samozřejmě to takto dopadlo,po dobu cviků byl nesoustředěný,i když se oba snažili,cviky měl sice všechny,ale i aport donesl rozhodčímu a vysílačku opět otočil k maketě a místu,kde by se raději vyvenčil a pak teprve měl možnost cvičit...Toto sice mrzelo všechny,ale nedá se nic dělat, sportovní pes musí zvládnout i takovýto pres a je třeba si takovéto výkyvy pohlídat a možná se nedat ani pořadateli zmanipulovat“utíkej rychle na plac!“Tohle vše stálo Radka a Hiltona pouhých 60. Dále nastoupila opět Jana s Leem.Leo měl dobrý den, cviky se mu podařily všechny,až na vysílačku,kterou se snažil ukončit si dříve a dotek na překážce,ale v horkém dni i projev trošku pokulhával a tak odcházeli s 80body.U Gabky s Uragánem byla věc obdobná a to Falka známe jako temperamentní zvíře, při cvicích byly nedostatky,které se musí „vychodit“,ale přesto si odnesli o pouhých 4 body míň než Jana -76b.Již tohle bylo pro nás z pozice pozorovatelů zvláštní,protože rakouští psi měli tedy ve většině projev,ale dle našich norem a posuzování v ČR bychom si mnohé věci nedovolili a psi odcházeli s vyššími body. Což se asi nejvíce odrazilo v obranách....
Technickou část obran figuroval rakouský figurant a kontrolní zadržení český, p. Jiří Brabenec.I tady bych řekla,že byl rozdíl,český figurant byl technicky i fyzicky na tom lépe,než kolega.
Hilton svou iniciativou opomněl maketu,měl pěkné,těsné vyštěkání,psovod ho na 2. povel upoutával k noze.Figuranta zjevně překvapil svým nástupem na útěk,kdy figuranta přetočil dopředu,ten zabránil pádu odražením se s rukávem od země a celou část i s pouštěním dodělali.I s tlačením psa a údery měl figurant problémy,ale zvládli akci dokončit,pouštěčky byly pěkné,ryhlé,soustředěné hlídání.Český figurant měl možnost si z tohoto již udělat závěr,na psa a jeho rychlost byl připraven a tak provedl pěkný plynulý kontrolák i s prověřením.Hilton se ale jevil nervozněji z psovoda,byla vidět na mladém psovi raději orientace na figuranta,ale zase z ovladatelnosti a podřízenosti k psovodovi,dělaly konečné fáze nervoznější dojem a také,tento pes má i hlasový projev přímo na rukávu a i když obrana byla pěkná,napsali pouhých 75b.Tohle byl pouze začátek bodů z obran...
Nastoupila Jana s Leem, Leouš měl tendence,že by si revír zkrátil tak o 4 makety,avšak revír měl bez kontaktu,s rovnoměrným štěkáním,i přisednutím k psovodovi,zákusy rychlé,plné, s pouštěním,bez kontaktu.Pěkný razantní kontrolák,s plným zákusem,i v přepadu.Vše uhlazené,již přiměřené výkonu psa startujícím na vyšších soutěžích.Jediné,co opět bylo,měl první figurant problém s tlačením a utáhnutím i tohoto psa.Tiše jsme čekali,jak to bude s obrovským Falkem...Rozhodčí Janě objasňoval výkon, a výrok bylo 81b.To jsme byli tedy zklamáni všichni,a nechápali jsme tak obrovskou ztrátu.
Nastoupila Gabka s Falkem,tady byl velký pokrok,pes oběhl poměrně plynule všech 6 maket,pěkně vyštěkával,bez kontaktu,ovladatelnost také v normě.Útěk nás tudíž nepřekvapil,kdy pes „cestou“ 2x zastavil figuranta,pouštění měl rychlé,hlídačku bez kontaktu,přepad opět problém,poněvadž tlačit tohoto psa není až tak snadné,bylo vidět,že figurant je rád,že se psa pomalu zbavuje :-).Tady již ale pes pro změnu zjišťoval menší autoritu k figurantovi a po pouštění sice nedokusoval, ale dotkl se fousy rukávu, po přepadu musela dát Gabka 2 povely,figurat už nazafixoval pevněji rukáv, a doteky po pouštění se stupňovaly.Kontrolák s menší brzdou,kterou pes ve svém projevu má,avšak nervozita psovoda se vystupňovala a tak pes zbytečně dostal 2. povel u poslední pouštěčky a bodíky se nasbíraly-76b. a bylo...
I tak,při srovnání našich a rakouských psů,jsme byli po obranách rozladěni,naši psi se projevovali větší bojovností,která se ale hůř ukázala na figurantovi, a dojem byl takový,že za toto byly strženy body při výkonu,než nad zamyšlením,jak toto zvládá figurant.
Největší zklamání bylo u vyhodnocení,kde se bodově Radek umístil na 3.místě,ale protože neměl limit na poslušnosti,tak ho prostě vyškrtli a bylo...ani ho nečetli na vyhodnocení, ani Gabku za 6.místo,pouze si přišli pro výkonnostky....Jistě,že na nás bylo vidět,tedy spíše slyšet,že tam jsou češi,ale ani zmínka,ani díky,nebo „přijeďte zase...“Možná sama za sebe, z pozice pořádání závodu,mám na toto jiný pohled.Závodníky alespoň potěšilo,že v průběhu závodu dostali reklamní baťůžek s pamlsky,to určitě ano.
Domů jsme dojeli šťastně všichni,pejsci ještě v tuto chvíli odpočívají, my stáhneme fotky a snad i videa a pokusíme se Vám ještě i vizuálně přiblížit tento jinak pěkný zahraniční závod
Veronika Staniová

Fotogalerie