1. Mistrovství Izraele


1. MISTROVSTVÍ IZRAELE aneb pohled očima Evropana

1. mistrovství Izraele se konalo 26.5.2007 ve městě Givat Ada (cca 30 km Haify) a je nutno dodat, že to pro nás byla zkušenost vskutku exotická. Celý nápad naší účasti se zrodil v hlavě mého manžela, jež je izraelské národnosti. Oslovili jsme pár našich přátel, zda-li se chtějí zúčastnit této akce a nakonec jsme se dali dohromady čtyři. Veronika Staniová nám propůjčila svého přítele Radoslava Parolka jako figuranta a Richard Femiak zastoupil roli závodníka. Můj manžel Ari Ravel a já jsme byli v pozici technické podpory našeho týmu a zároveň pomocníci izraelským organizátorům. Ari samozřejmě také jako hlavní překladatel. Mimo jiné měl startovat se svým psem Kukay’s Zickem, ale vzhledem k tomu, že před dvěma měsíci došlo při tréninku k obnovení starého poranění páteře, rozhodli jsme se, že Zicka necháme raději doma a nebudeme riskovat jeho zdraví.
Z Ruzyňského letiště jsme odlétali již 23.5. ve velice brzkých ranních hodinách a po příletu nás čekalo horké svítání s přílivem vlhkého vzduchu od moře. Ubytování jsme našli v rodině Ariho sestry, takže nám odpadla starost s hledáním něčeho jiného.
První den jsme ještě odpočívali a užívali si koupání v moři, ale den následující nám začalo pořádné pracovní nasazení. Nikdo z nás nezapomene na vstávání kolem třetí hodiny ranní, jelikož terény na stopy byly vzdáleny mnoho desítek kilometrů a navíc počínající horko pak znemožňovalo vypracování stopy. Pokud jsem zmínila terény, tak si asi jen málokdo dovede představit, co jsem tím myslela. Červený písek prošpikovaný zavlažovacími hadicemi by byl v našich podmínkách téměř na protest. Stopa byla sice viditelná, ale každá šlápota byla při kladení jemně zasypávána. Jediné štěstí bylo, že nefoukal vítr, který by v horkém slunci odnesl převážnou část pachu. Richard si se svým psem Vasilem Bono Campo (alias Boss) našlápnul vlastní mladou stopu a pak jsme jen čekali, jak se s tím tato dvojice vypořádá. K překvapení přihlížejících (všichni závodníci trénovali společně) ji Bossík zvládnul naprosto bez problémů. Tentýž den proběhl i trénink poslušnosti a obran, ale až v pozdních večerních (téměř nočních) hodinách, jelikož místní klima bylo pro nás vyčerpávající. Vycvičenost psů izraelských závodníků byla na výborné úrovni, a tak bylo jasné, že to Richard s Bossem nebudou mít snadné. Nutno podotknout, že dva ze startujících již byli se svými psy na WUSV 2005 ve Francii a tudíž věděli, co znamená start na soutěži této úrovně.
Následující den bylo opět volno a další trénink se plánoval na čtvrtek a pátek. Vzhledem k velkému dojíždění a horkému počasí Richard usoudil, že páteční trénink vynechá a nebude psa tolik zatěžovat.
Sobotní vstávání bylo vskutku nepříjemné, jelikož budíček o půl třetí ráno není pro našince zvyklostí. Navíc se začala projevovat už i veliká únava. Losování proběhlo přímo na stopách a nástup na první stopu byl těsně při vycházejícím slunci ještě před šestou hodinou. Kdyby bylo startujících více, obávám se, že nástup by byl ještě dříve. Zajímavostí je, že byla dvakrát zadána nula, i když psi došli zhruba do dvou třetin stop. Zarazilo to celou naši českou výpravu, ale nikdo nepodal protest, a tak se pokračovalo dále. Richard si odnesl vydřených 85 bodů a sám upřímně prohlásil, že u nás by to bylo mnohem méně.
Po stopách jsme se okamžitě přesunuli na fotbalové hřiště v Givat Ada a během hodiny následovala poslušnost. V té době se teplota vyšplhala již na cca 40°C a všichni jsme malátně čekali na Richardův a Bossíkův výkon. Naše dvojice opět překvapila. Nebýt nuly za metrovou překážku, mohla to být vskutku pěkná poslušnost. Boss totiž překonal překážku jedním směrem, ale pak se rozhodl trošku jinak, než mu velí zkušební řád. S aportem v tlamě si to namířil do stínu pod „áčko“. Komentátor poznamenal, že je vidět, jak je mu v těchto podmínkách horko a diváci to brali jako humornou vsuvku.
Obrany začaly ihned po poslušnosti bez nejmenší pauzy pro rozhodčí. Zde se mohl konečně představit i náš figurant Radoslav Parolek a opravdu bylo nač koukat. Závodníci si ho mohli prověřit už na předchozím tréninku, ale pro diváky to byl zážitek. Viděli tak naprosto profesionální přístup k práci figuranta na kontrolních výkonech. Technickou část prováděl místní izraelský figurant a bylo znát, že rozhodně nemá takové zkušenosti. Projevilo se to u prvních dvou psů, kdy si u prvního nepamatoval kroky a způsob chůze při zadním doprovodu. U následujícího psa provedl dva přepady po útěku místo jednoho. Nicméně závodníci i rozhodčí to vzali s úsměvem a vše pokračovalo dále. Richardův Boss předvedl krásnou a čistou obranu. Bez dvou neoběhnutých maket získali zasloužených 95 bodů. Boss ohromil bezchybným kontrolákem a vysloužil si bohatý potlesk diváků.
Akce skončila kolem poledne a všem se nám dostalo poděkování za pomoc a účast při 1. mistrovství Izraele. K posuzování rozhodčích se mohu vyjádřit spíše s úsměvem na tváři, jelikož bylo opravdu benevolentní. Nicméně pro všechny to bylo poprvé a patří jim velký dík za to, že chtějí kynologii zviditelnit i v tak nehostinném státě jako je právě Izrael.
Tímto chci poděkovat i já naší české výpravě „čtyři z tanku a pes“.

Alexandra RavelMísto konání: Givat Ada ( Izrael )

Rozhodčí: Gabi Oren – Izrael
Yosef Leon – Izrael

Figuranti: Sagi Kashi – Izrael
Radoslav Parolek – Česká Republika

Startující + výsledky:
1. Milik Berg + Ireland IPD (NO) 96+95+93 CACT
2. Amos Shiboli + Abhoe vom Burg Kurzwallen (NO) 98+92+93 Res.CACT
3. Yoni Schwarz + Drops v.d. Steintachmuhle (MAL) 88,5+95+99
4. Michael Lapushniansky + Timo (MAL) 92+86+97
5. Richard Femiak + Vasil Bono Campo (MAL) 85+82+95
6. Amos Shiboli + Djok van Joefarm (MAL) 71,5+89+95
7. Shlomo Abu + Banji IPD (NO) 0+79+84
8. Ofri Namer + Sam (HOL.OV.) 0+86+0


Celý tým... Hlídání Boss Kolega Sagi a pes Vasil kontrolák... Banji Odolnost Boss


Přepad Drops Přepad Sam Richard a Amos Richard a Vasil Aport Vasil Abhoe
Zpět